Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Порядок розподілу майна подружжям

Поділ нажитого у шлюбімайна – тема не лише для пар, що розлучаються. Над нею варто замислитись і парам, що мають намір зареєструвати шлюбні відносини незабаром, і молоді, яка гаряче обговорює укладення шлюбного договору як перешкоду для романтики у стосунках. Щоб не довелось згадувати народної мудрості про чудові думки, які приходять в голову із запізненням.

Отже для подружньої пари, що бажає здійснити поділ свого майна існує два шляхи такого поділу:

 •  добровільно домовитись між собою;
 •  звернутись до суду;

Якщо пара вирішила добровільно домовитись, краще оформити такий крок письмово. Адже письмова домовленість вже нагадує цивільно-правову угоду, де є сторони, що прописали взаємовигідні умови поділу в рівних чи нерівних частках, згідні передати певне майно одне одному, можуть визначити строки тощо. Порядок юридичного оформлення такого типу угод подружньою парою не регулюється чинним законодавством України, проте їх укладення ніяким чином не суперечить цивільному законодавству, а отже має право на існування. Письмовий договір має ту беззаперечну перевагу, що його можна оспорити в судовому порядку на випадок, якщо чоловік чи дружина відмовляються від виконання його умов. Якщо виявилось, що умови, узгоджені подружжям, порушують особисті чи майнові права спільних неповнолітніх дітей, договір може бути визнано судом недійсним.

Читайте  також: Способи поділу майна подружжя

Нерівність часток сторін, якщо така обумовлена подружньою парою письмово, не викликає застережень. Однак, слід звернутись до суду для захисту своїх прав з позовом про визнання угоди недійсною у випадку, коли згода про нерівність часток була досягнута під впливом погроз, насильства, обману щодо одного з подружжя, а також при порушенні прав неповнолітніх – майнових чи особистих.

Подружжя може проявити ініціативу та нотаріально посвідчити свою письмову домовленість за бажанням, якщо наприклад, вважає суму вартості спільного майна досить значною. Крім того, в обов’язковому порядку слід звернутись до нотаріуса для посвідчення поділу об’єктів нерухомості – житла, земельних ділянок тощо.

Ділити майно пара може і перебуваючи у шлюбі, виділивши частку зі спільного майна за бажанням чоловіка чи дружини.

Самостійно, на добровільних засадах розділити майно, нажите довгими роками та тяжкою спільною працею, здається цілком природним і очевидним, до того ж таке право визнане за подружжям та закріплене в сімейному законодавстві. Проте, в реальній ситуації зберегти принцип рівності сторін вкрай складно. Питання залишається дуже делікатним і залежним від моральних якостей кожного з подружжя.Щоб звести негативні моменти цієї процедури до мінімуму, врегулювання порядку поділу майна, навіть добровільним шляхом, краще залишити фахівцям, які прагматично захищатимуть інтереси клієнта і беземоційно зможуть досягти домовленості на найоптимальніших умовах.

Альтернативним шляхом є звернення пари до суду.

За результатами розгляду справи суд може прийняти наступні рішення:

 • -поділити спірне майно в натурі;
 • - розподілитиречі між подружжям, врахувавши вартість цих речей і розмір часток чоловіка і дружини;
 • -присудити майнокомусь із подружжя та компенсацію другій стороні вартості його частки;

У рішенні суду може бути застосовано усі три способи відразу одночасно.

У судовому розподілі майна схематично можна виділити такі етапи:

 • - визначення часток кожного у спільному майні (йдеться про ідеальні частки – 1/2, 1/4);
 • - встановлення речового складу майна;
 • - власне розподіл майна;

Для визначення розміру частки застосовуєтьсяпринцип спільності майна подружньої пари, що передбачає рівність часток подружжя. Однак, від рівності часток можна відійти, звернувши увагу на інтереси спільних неповнолітніх дітей чи достатньо важливих інтересів одного з подружжя. Така практика є буденною, оскільки часто у позовних вимогах відразу зазначене бажання позивача змінити розмір частки у спільному майні на його користь.

Встановлення речового складу та загальної вартості діленого майна переважно відбувається на підставі переліку, наданого позивачем. Відповідач уточнює, вносить корективи, доповнює такий перелік, чи доводить його помилковість. У разі розбіжностей у думках сторін щодо встановлення дійсної вартості спільного майна, як правило, призначається експертиза.

Читайте  також: Поділ майна подружжя

У рішенні суду зазначається конкретний порядок поділу подружнього майна. Безумовно, найбільш прийнятним буде поділ майна в натурі, при якому необхідна чоловікові чи дружині річ дістанеться їм без зміни призначення. Однак забезпечити справедливий поділ в натурі на практиці досить складно.Суттєве значення мають особливості конкретних об’єктів поділу, а також позиції сторін щодо цього питання.

Розподіл майна повинен бути здійснений з огляду на значимість речі, реальну потребу у ній кожного з подружжя,в тому числі для використання у певній професії чи на благо неповнолітніх дітей. При цьому виділяється певна кількість речей з вартістю, еквівалентноювизначеній напередодні частці.

Якщо за результатами судового поділу вартість речей, присуджених одному з подружжя, перевищує вартість його частки, постає необхідність у присудженні виплати грошової компенсації.Для призначення грошової компенсації внаслідок виділення в натурі чоловікові або дружині одного неподільного об’єкта, такого як спільного велосипеда,необхідна згода другої сторони.

Загальні правила, якими регулюється поділ майна, досить прості і здаються зрозумілими навіть для людини, що стикається з такою проблемою вперше. Проте практика як добровільного так і судового поділу майна висуває цілий ряд проблемних моментів, особливо при розподілі окремих видів такого майна. Серед нихдосить складними є особливості поділу:

 • - житлового будинку чи квартири, особливо, якщо ця нерухомість є об’єктом спільної часткової власності, або її приватизовано одним з подружжя;
 • - земельної ділянки;
 • - майна, що використовується подружжям у підприємницькій діяльності;
 • - цінні папери, вклади в кредитних установах, страхові відшкодування тощо;

Розподіл майна вказаних категорій потребує детального комплексного аналізу чинного законодавства та судової практики, адже зачіпає не лише сферу сімейного права.

Читайте  також: Поділ майна без розлучення

При поділі майна враховуються також боргові зобов’язання. З метою погашення боргів подружжя чи окремо чоловіка або дружини скористатись правом подавати позов до суду про поділ майна подружжя можуть треті особи. Також, коли судом винесено вирок щодо одного із подружжя і в цьому вироку застосовано такий вид покарання як конфіскація, майно подружжя підлягає поділу на вимогу третьої особи.

У будь-якому випадку, на етапі поділу майна подружжя слід заручитись підтримкою досвідченого юриста, для уникненнянеприємних емоцій та несприятливих матеріальних наслідків.

 

comments powered by Disqus