Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39День за два у сізо. Дострокове звільнення від відбування покарання

День за два у сізо. Дострокове звільнення24.12.2015 р. вступив в дію закон, котрий викликав значний інтерес у суспільства (т.з. Закон Савченко). Відповідно до нього,суди зобов’язані зараховувати кожний день, який особа перебуваєв слідчому ізоляторі, як два дні відбування покарання. Наприклад, якщо певна особа перебувала у слідчому ізоляторі 5 місяців (поки слідчий збирав докази), потім суд ухвалив вирок і особу засудили до 4 років позбавлення волі, то строк перебування у слідчому ізоляторі подвоюється і зараховується у ті 4 роки (нібито особа їх уже відбула). Тобто в даному випадку залишиться відбути 3 роки і 2 місяці. Приймався даний закон з метою захисту та відновлення прав осіб, які були обмежені під час перебування під вартою до вступу вироку у законну силу, адже умови утримання в СІЗО набагато важчі ніж в будь-якій колонії; розгрузити слідчі ізолятори, а також стимулювати слідство виконувати свою роботу максимально швидко. Цей закон був ініційований народним депутатомСавченко. На сьогодні він надзвичайно актуальний, до того ж активно застосовується у практиці.

Кого стосується даний закон?

Дія закону поширюється на таких осіб:

  • В день набрання чинності даним законом, відповідно 24.12.2015 р., вирок щодо них набрав уже законної сили.
  • Такі особи покарання ще не відбули повністю.

Отже,даний закон, так би мовити, одноразової дії. Він не буде поширюватись на тих осіб, які в момент коли закон вступає в силу перебувають під вартою (тобто якщо вирок суду ще не вступив в законну силу) чи тих, які після набрання чинності законом будуть взяті під варту.


Читайте також: Адвокат по кримінальних справах


Наприклад, якщо вирок щодо особи набрав чинності 10.12.2015 року і особа уже відбуває покарання, то строк, який вона вже відбула в СІЗО буде перерахований за такими правилами. Якщо ж вирок вступив в силу 25.12.2015 року, то цей закон жодним чином не захистить права такої особи. За одним винятком. Якщо ще до ухвалення вироку особа перебувала під вартою строк, який у даному співвідношенні перевищить верхню межу санкції статті, за якою особі було повідомлено про підозру,суд керуючись даним законом маєнегайно звільнити таку особу. Дане звільнення можливе як до звернення до суду прокурора з обвинувальним актом, так і після такого звернення. Наприклад, особа перебуває в слідчому ізоляторі за підозрою у єнні злочину передбаченого ч.1 ст. 187 грабіж. Санкція статті передбачає від трьох до семи років позбавлення волі. Її верхня межа – сім років. Якщо за три з половиною роки вирокщодо даної особи не вступить в законну силу, такий обвинувачений обов’язково повинен бути звільненийіз СІЗО.

При цьому зверніть увагу: як «день за два» рахуються тільки дні перебування в слідчому ізоляторі до набрання вироком законної сили. Тобто у тому випадку, наприклад, якщо 2 числа набрав вирок законної сили (особа знаходиться в СІЗО), а етапування до місця, де особа має відбувати покарання відбулось 6 числа, то ці 4 дні не будуть рахуватись як 8 днів при обчисленні часу відбування покарання, а як 4 дні.

Звернення до суду. Хто має право звернутись? Як звернутись? До котрого суду?

Подати клопотання(звернення) до суду може:

  1. Сам засуджений;
  2. Особи, які відносяться до членівсім’ї засудженого;
  3. Захисник;
  4. Суд, якийданий вирок ухвалив;

Якщо законом вам надано право звернутись до суду і ви вирішили ним скористатись, то перш за все необхідно дотримуватись встановлених законом вимог як до змісту так і до форми вашого звернення.

До того ж, при зверненні до суду, кожний із цих осіб повинен подати документи, які підтверджують його повноваження чи кровну спорідненість.

Звернення до суду здійснюється у формі клопотання, де потрібно вказати всі дані, які є необхідними в даному випадку (коли і ким був винесений вирок, період, який особа перебувала під вартою, підстави звернення до суду та ін.)


Читайте також: Як вибрати хорошого адвоката


В законі чітко не вказано до якого суду необхідно звертатись із таким клопотанням. Через цевідносно цього питання існують різні бачення: одні вважали, що звертатись необхідно до суду, який виніс вирок, інші - до суду під юрисдикцією якого знаходиться місце перебування засудженого. На практиці якщо хтось пішов першим шляхом - суд повертав клопотання. Тому Вищий спеціалізований суд вказав, що звертатись требасаме до суду під територіальною юрисдикцією якого здійснюється виконання вироку (тобто там, де засуджений на той момент відбуває покарання, а не в суд, який цей вирок ухвалив чи суд за місцем тимчасового перебування обвинуваченого (СІЗО).

Про які строки іде мова в даному законі?

Закон встановлює, що саме включається у строк попереднього ув’язнення:

а) строк, коли особа була затримана без ухвали слідчого судді чи суду

б) строк, коли особа була затримана на підставі ухвали слідчого судді чи суду;

в) строк, коли особа знаходиться під вартою у випадку обрання щодо неї запобіжного заходу;

г) строк, коли особа, обвинувачена у скоєнні злочину перебуває в медичному закладі з метою проведення експертизи;

ґ) строк, який особа, яка вже відбуває покарання, знаходиться в установах попереднього ув’язнення для проведення відповідних слідчих дій або для участі у судовому розгляді;

Чи впливає він на можливості застосуваннянорм, які заохочують засуджених?

У тому випадку якщо засуджений, який згідно із нормами закону має на це право, скористається ним, йому змінюють строк, який він має відбути в якості покарання на менший. Тому, відповідно, і дата з якої, наприклад, з’явиться можливість застосування умовно-дострокового звільнення, буде зміненою. Так само це впливає на дату коли можлива заміна покарання, яке відбуває засуджений на більш м’яке, покращення умов для засудженого та ін.

Наприклад, щодо особи був винесений вирок, яким вона засуджувалась до 14 р. позбавлення волі. Керуючись тим, що цей злочин класифікується як особливо тяжкий, томожливість застосування умовно-дострокового звільнення з’явиться лишепісля того, як особа відбуде не менше трьох чвертей строку покарання, якщо будуть виконані всі інші умови, тобто після відбуття 10 років і 5 місяців. Особа до винесення вироку перебувала в СІЗО 2 роки. Після перерахунку право на умовно-дострокове звільнення виникне у особи на 4 роки раніше.

Чи виконує закон ті завдання, для яких він був створений?

Якщо говорити про завдання – розгрузити слідчі ізолятори, то відповідь тут однозначно – Ні. По-перше, в більшості закон звільняє людей не з СІЗО, а з місць відбування покарання, оскільки як було сказано діє для тих, хто уже відбуває покарання. По-друге, обвинувачені особи будуть намагатися якомога більше часу провести в слідчому ізоляторі (з надією, що будуть прийматись у майбутньому аналогічні закони, або щоб відбути половину верхньої межі санкції), щоб потім зменшився строк відбування покарання, або і звільнитись одразу із СІЗО, тому вони будуть всіма способами затягувати процес і, звісно, не будуть ніяким чином допомагати слідству, а це ще навпаки більше загрузить слідчі ізолятори.

Крім цього, найбільші строки перебувають в ізоляторах саме злочинці, які вчинили тяжкий злочин, тому що такі злочини розслідуються довше (більше доказів треба зібрати, більший супротив зі сторони винної особи та її родичів та ін.). Тому закон не виконує і іншого завдання в необхідній мірі – захист та відновлення прав особи. Логічно було б піклуватись перш за все про захист права тих осіб, котрі вчинили не такий важкий злочин, але змушені були перебувати в ізоляторі у тяжких умовах, а не тих, хто і саме покарання буде відбувати у схожих умов, і які справедливо на це заслужили.

А щодо стимулювання слідства, то можливо закон би і виконав це завдання, якщо б слідчі і так не були надзвичайно завантаженими. Швидше виконувати таку кількість справ за встановленні терміни просто фізично неможливо.

Очевидно, що закон має свої недоліки. Але якщо він є, значить кожний громадянин України, який підпадає під його дію має можливість захистити ті свої права, які він вважає порушеними. На даний момент досить багато засуджений мають таке право, але звернень не так багато. Можливо він ще не донесений до кожного, хто може його використати, можливо хтось не знає як його правильно застосувати, як скласти клопотання, куди звернутись, як порахувати усе, що робити якщо особа перебувала в СІЗО, але покарання відбувала не в місцях позбавлення волі. Але пам’ятайте, у разі застосування даного закону, з’являється можливість кожний день порахувати за два, а дуже часто це буде і рік за два, а то і більше. Кожну хвилину потрібно цінувати. Найкращим виходом буде звернутись до адвоката по кримінальних справах. Це професіонал, який спеціалізується саме на таких випадках і допоможе вам відновити свої права та права ваших рідних людей!

comments powered by Disqus