Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Як захистити інтереси неповнолітніх дітей при поділі майна подружжя

Як захистити інтереси неповнолітніх дітейКожний поділ майна це сугубо індивідуальний процес, де у кожного своя мета, свої способи та шляхи її досягнення та своє бачення справедливості. Якщо говорити про інтереси дітей, то в ідеалі кожний із подружжя повинен бути зацікавлений у їх захисті та забезпеченні нормального розвитку неповнолітніх дітей та їх матеріальне становище. Але, нажаль, не завжди у житті так відбувається і захищати інтереси дитини приходиться саме тому з подружжя, з ким вона залишається проживати.

Добровільний поділ майна

Розглянемо спочатку перший варіант. Якщо обоє зацікавленні у захисті інтересів дітей, зазвичай, подружжя знаходить компроміс у тому, що і кому залишиться після поділу майна. Вони самі визначають як краще буде для дитини і що має залишитись у того, з ким дитина буде проживати. Зазвичай, таким чином подружжя відхиляється від засади рівності часток у спільному майні. Наприклад, якщо у спільній власності подружжя є дві квартири: однокімнатна і двокімнатна, тоді подружжя може домовитись так, що більша квартира залишається у того, з ким будуть проживати діти, хоча це і не будуть рівні частини, але це потрібно для захисту інтересів дітей.У таких випадках укладають договір у якому визначають участь того, хто проживатиме окремо у забезпечення


Читайте також: Поділ майна без розлучення


нормального розвитку та матеріального достатку дітей, а також договір про розмір аліментів, які ця особа зобов’язується сплачувати. Суд перевіряє дотримання нотаріального посвідчення такого договору. Крім того в договорі не може бути умов, які будь-яким чином можуть погіршити становище дитини: розмір аліментів не може бути нижчим від встановленого законом, не можна встановити умови, що один із батьків не зможе в майбутньому звернутись до суду чи іншого органу для захисту інтересів дитини та ін.

Поділ спільного майна судом

Якщо до такої згоди подружжя все таки не дiйшло, тоді саме суд буде вирiшувати як поділити спільне майно. В iнтересах дитини суд може вiдступити вiд засади рівності часток у спільному майнi, але сама наявність дитини не є для цього визначальним фактором. Частка того з подружжя, з ким залишається дитина, може бути збільшена, якщо розмір аліментів, які він отримує не є достатнім. Тобто відповідно до приписів закону події повинні розвиватися у такому порядку:

1. Призначення аліментів на утримання дитини

2. Розмір аліментів для утриманні дитини, її фізичного, духовного розвитку, лiкування є недостатнім.

3. Збiльшення частки в майні подружжя при його поділі того, з ким проживає неповнолiтня дитина.

Але, зазвичай, спочатку подружжя розлучається, ділить майно, потім призначають аліменти, і тільки тоді виявляється, що їх буде недостатньо. То чи можна збільшити частку ще до того як будуть призначені аліменти? На жаль, відповідь на це питання – ні. У такому випадку суд повинен здійснити поділ майна на рівні частини. І лише після того, як буде видно на скільки сумлінно сплачуються аліменти і чи буде їх достатньо для утримання дитини, можна говорити про збільшення частки. Особа може подати ще один позов, оскільки з’являться нові обставини, хоча і предмет і сторони позову залишаться тіж. Тоді майно може бути перерозподілене.


Читайте також: Поділ майна подружжя


З одного боку, таке положення сприяє більш відповідальному ставленню до виконання своїх обов’язків осіб, які зобов’язані сплачувати аліменти (якщо не із батьківських почуттів, то хоча б зі страху втратити своє майно). Але з іншого боку, далеко не факт, що після поділу майна, несумлінної або недостатньої сплати аліментів ще буде що перерозподіляти. Хоча на практиці досить часто можна побачити зовсім іншу позицію суддів, яка не зовсім відповідає приписам закону, але можливо є більш справедливою. Не завжди судді прив’язують збільшення частки у спільному майні до аліментів, і якщо для цього є інші підстави (наприклад, хвороба дитини), збільшують частку у майні, аргументуючи тим, що «аліменти не стягувались» або тим, що «суд вправі відступити від рівності часток у майні в інтересах неповнолітніх дітей».

Збереження рівності часток у майні та інтересів дітей

Навіть якщо суд прийшов до висновку, що частки у майні подружжя кожного мають бути рівними, інтереси неповнолiтніх дітей можуть бути врахованi при визначенні способу поділу майна. Наприклад, якщо у спільній сумісній власності є будинок, який не можна поділити і згоди подружжя на його поділ нема, але у них є неповнолiтні діти, які залишаються з мамою, то суд може залишити цей будинок дружині і зобов’язати її виплатити грошову компенсацію батьку за його частку в цьому майні. Звісно буде враховуватись можливість як така виплатити компенсацію. Таким чином рівність прав подружжя не буде порушеною, а інтереси дітей – захищеними.

Особиста власність дітей

Майно, яке є особистою власністю дітей, не може бути поділене між подружжям. До такого майна належить все те, що було придбане батьками для забезпечення розвитку, навчання та виховання дитини. І все воно залишається з тим із батьків, з ким буде проживати неповнолітній. Але що робити у такому випадку коли, наприклад, є двоє дітей і один з ним буде проживати з батьком, а інший з матір’ю. При цьому певне майно є у спільній власності дітей (оскільки було придбане для використання обох) і воно є неподільним (наприклад, комп’ютер чи піаніно). Тут усе залежить від домовленості батьків. Можливо вони зможуть розділити його справедливо, але, мабуть, найкращим виходом буде грошова компенсація тому з батьків, хто не одержав певної речі, адже, хоча ці речі і є власністю дитини, права на них будуть визначатись за батьками. При цьому все інше майно не може розподілятися між подружжям і дітьми. Таке майно є виключно власністю подружжя і поділ між будь-якими іншими особами неможливий, навіть між дітьми.


Читайте також: Поділ майна за заповітом


Тому в більшості для того, щоб захисти інтереси неповнолітніх дітей при поділі майна далеко не достатньо просто вивчити норми законодавства, що стосуються даного питання або навіть і зібрати хорошу доказову базу. В таких справах дуже важливо чітко викласти та довести до суду свою позицію і правильно використовувати свої аргументи, а також бачення справедливого рішення в даному питанні. Тому скористатись послугами адвоката з поділу майна буде хорошим вкладом у майбутнє вашої неповнолітньої дитини. 

comments powered by Disqus