Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Поділ нерухомого майна подружжя в судовому порядку

Поділ нерухомого майна подружжя в судовому порядкуКоли ми стикаємось із проблемою поділу майна, зазвичай, саме нерухоме майно має особливу цінність для нас. Крім того розділити його на рівні частини набагато складніше ніж інше. Тому в багатьох випадках добровільним шляхом це зробити стає неможливо і подружжя шукає справедливості в суді. Хоча, зазвичай саме цей шлях веде до менших витрат, ніж добровільний – укладення угоди, яку необхідно засвідчувати нотаріусом.

Що таке нерухоме майно?

Нерухомим майном є те майно, яке знаходиться на земельнiй ділянці і тiснопов’язане з нею. Його переміщення без значного знецінення неможливе. Таким майном є: житловi будинки, квартири, споруди, примiщення, призначені для розташування людей, рухомого майна, матерiальних цінностей, виробництва, садиби, котеджі, кімнати у багатосімейних(комунальних квартирах), об’єкти незавершеного будівництва, тощо.

Куди звертатись із позовом про поділ нерухомого майна?

З позовом такого роду необхідно звертатись в суд за місцем розташування самого майна, або його основної частини. Якщо необхідно поділити, наприклад, три квартири, дві з яких знаходяться у м. Львові, а одна в Ужгороді, то позов подавати треба саме до Львівського суду. Якщо наприклад є три квартири у трьох різних


Читайте також: Поділ майна без розлучення


містах, то позов подаємо за місцем знаходження найбільш цінного майна. Аналогічно потрібно діяти коли нерухоме майно знаходиться у різних районах одного міста. Якщо ви не дотримаєтесь цих правил, суд вам поверне вашу заяву. Але це не перешкоджає вашому повторному зверненню.

Ціна позову

Для подання позову необхідно вказати ціну позову. У даному випадку це буде дійсна вартість нерухомого майна. Тобто, це сума, яку ви можете отримати за продаж, наприклад, певного  будинку(який ви хочете поділити) у даній місцевості і в даний час. Визначають таку вартість по-різному: звертаються до спеціаліста для оцінки, проводять експертизи, використовують повідомлення в ЗМІ щодо аналогічних продажів. До речі від ціни позову залежить і розмір судового збору, який вам треба буде сплатити. Але для того щоб зекономити на сплаті судового збору, краще звернутися до адвоката з поділу майна, який зважить всі за і проти та вибере оптимальний варіант.

Поділ нерухомого майна

При поділі нерухомого майна подружжя можна піти трьома шляхами:

1. Поділ майна в натурі на рівні частини.

2. Поділ майна на нерівні частини із виплатою грошової компенсації.

3. Встановлення порядку спільного користування майном або визнання права на ідеальні частки в майні.

При необхідності здійснити поділ житлового будинку, потрібно мати на увазі, що це можливо тільки тоді, коли кожна зі сторін може отримати частину будинку з ізольованим входом, або якщо технічно можливо зробити такі ізольовані квартири. Такий поділ можливий, якщо кожна сторона отримає частини однакової цінності. Якщо поділ технічно можливий, але тоді частки однаковими не будуть, суд може здійснити поділ, але зобов’язати сторону, яка отримала більшу частку виплатити іншій стороні грошову компенсацію. Такий варіант можливий за згодою сторін. Суд у рішенні обов’язково вказує яка саме частина кому дістається. Якщо ж нерухоме майно такому поділу взагалі не підлягає, суд вправі встановити порядок спільного користування майном, або ж просто визнати право на ідеальну частку кожного з подружжя.


Читайте також: Поділ майна подружжя


Наприклад, якщо подружжя подало позов про поділ магазину. Але, відповідно до висновку будівельно-технічної експертизи, дане приміщення поділу не підлягає, суд не може здійснити такий поділ, а лише піти третім шляхом, якщо звичайно сторони не домовляться про повну компенсацію приміщення. Є деяка специфіка в такій ситуації щодо житла. Для того, що одна сторона повністю компенсувала частку іншої в житлі, потрібно щоб друга сторона мала будь-яке інше власне житло. Крім того, ще до судового засідання потрібно необхідну суму грошової компенсації внести на депозитний рахунок суду. Якщо сторона цього не зробила судове засідання може бути перенесене. До того ж закон не забороняє сторонам укладати угоду про, наприклад, виплату суми частинами чи іншу компенсацію.

При встановленні порядку користування майном, кожній стороні буде виділятись однакова частка в майні. Певні частини суд може залишити в загальному користуванні (коридор, кухня…). Встановлення такого права можливе тільки між співвласниками.

Чи поспішати ділити майно одночасно із розірванням шлюбу?

Термін давності для поділу майна, тобто термін, протягом якого можна звернутись із позовом до суду становить 3 роки з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її права. Якщо це питання стосується будь-якого іншого майна, крім нерухомого, то відповідь на це питання – так, адже даний термін - реальна загроза втратити майно, яке належить вам за законом. Але, якщо ми говоримо про нерухоме майно, то такої загрози немає. Якщо подружжя розлучилось, але майно не поділили і один з них вирішив самостійно продати майно (тобто порушити право іншого, адже майно належить їм обом), то перед укладенням угоди нотаріус в обов’язковому порядку буде встановлювати статус даного майна і коли виявиться, що воно знаходиться у спільній сумісній власності, не зможе її засвідчити без вашої згоди. 

Поділ майна осіб, які офіційно шлюб не реєстрували

Якщо особи не перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі та в будь-якому іншому шлюбі, але проживають одною сім’єюмайно, яке вони набули під час спільного проживання також є їх спільною сумісною власністю та підлягає поділу на рівні частини. Але в даному випадку є певна специфіка. Суд повинен встановити факт спільного проживання, ведення спільного господарства і наявність взаємних прав і обов’язків у таких осіб, а головне потрібно встановити час початку такого проживання, щоб визначити, яке майно було придбано до нього, а яке після, що буває надзвичайно важко, якщо сторони не можуть нічим підтвердити свою позицію. Крім того, норма щодо таких цивільних шлюбів була введена у 2004 році, тому тільки те майно, яке було придбано після 2004 року при дотриманні всіх інших умов буде вважатись спільною сумісною власністю. У практиці уже є випадки, коли суд відмовляв у задоволенні позову посилаючись на те, що таке майно було придбане до 2004 року, коли дана норма ще не діяла.


Читайте також: Способи поділу майна подружжя


Узагальнюючи викладене, поділ нерухомого майна – це досить складна і специфічна процедура, яка потребує глибинних знань і навиків в галузі права. Тому для того щоб ваші права не були порушені, радимо вам звернутися до адвоката з поділу майна.

 

comments powered by Disqus