Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Поділ майна подружжя

Поділ майна подружжяДавайте попереджати неприємні ситуації.

Звичайно в момент весільної ейфорії, шаленої закоханості ми думаємо про плани на майбутнє, про те, яке щасливе і довге спільне життя ми проживемо, і дуже рідко хтось задумується про те, що все це може обірватись, про всі негативні емоції, які треба буде пережити і про те, що треба буде в суді захищати свої права. А дарма. Статистика в цьому питанні дуже сумна. Більшість цивілізованих людей взяли собі за добру звичку попереджати такі випадки. Довіра – це добре. Але довіра, юридично оформлена – ще краще. Мова іде про шлюбний договір (контракт). У ньому ви зможете прописати будь-які нюанси чи деталі, які будете вважати за потрібне. Головне, щоб договір був укладений у письмовій формі та нотаріально завірений, тоді він буде беззаперечним доказом у суді.

Способи поділу майна

Але якщо ви, все ж таки, такої ситуації не передбачили і це трапилось, вам необхідно чітко зясувати для себе, які ж права ви маєте на майно. По-перше, потрібно розрізняти, яке майно є вашою особистою приватною власністю (набуте вами до шлюбу, на підставі договору дарування, в порядку спадкування, за кошти, які належали вам особисто, речі, індивідуального користування, тощо), а яке – спільною сумісною власністю подружжя. Саме майно, яке є спільною сумісною власністю підлягає поділу, за звичайних обставин, на рівні частини.

Для вирішення питання поділу майна подружжя, можна піти двома шляхами:

1.Добровільний поділ майна подружжя. Ви самі шляхом компромісу і поступок доходите згоди, щодо майна, яке залишається у кожного із вас. При цьому не має значення чи будуть ваші частки рівні. Ви укладаєте угоду, її засвідчує нотаріус, таким чином  уникаєте судової тяганини і зайвого витрачання свого часу та сил. Тут є свої плюси, адже одне майно може мати набагато більшу цінність для одного з подружжя, ніж для іншого і саме такий розподіл максимально задоволить бажання обох сторін. Але з іншого боку ви можете не знати всіх своїх прав та всіх нюансів законодавства, тому якщо не скористаєтесь якісною правовою допомогою, ризикуєте втратити те, що гарантує вам законодавець.

2.Примусовий поділ майна подружжя. Саме суд на вимогу подружжя буде визначати, яке майно перейде до кожного з вас. Якщо ви ніяк не можете дійти згоди в даному питання – то це єдиний можливий варіант вирішення спору. Для того, що б захистити свої права потрібно ретельно підготуватись, зібрати усі необхідні докази, отримати правову допомогу і тоді будьте певні все, що вам належить за законом, ви отримаєте. 

Як діє суд в даному питанні?

Перш за все, суд повинен встановити обсяг спiльно нажитого майна, джерела i час його набуття. Це можуть бути будинки, квартири, земельнi дiлянки, цінні папери, грошові кошти, тощо, але не забувайте, що борги подружжя також враховуються при розподілі. Суд за певних обставин може визнати майно, яке є особистою приватною власністю одного із подружжя – спільною сумісною власністю. Наприклад, якщо ваше особисте майно за час шлюбу iстотнозбiльшилося через ваш спільний трудовий та грошовий вклад, або вклад вашого чоловіка (дружини), воно може бути визнане спільною сумісною власністю. Або якщо ви укладали про це шлюбний договір (контракт) про який ви читали вище.


Читайте також: Поділ майна без розлучення


Якщо у вашої сім’ї є майно, яке неможливо поділити, але продавати і просто роздiляти грошові кошти ви категорично не хочете, не переживайте, цього робити не прийдеться. Такі речі присуджуються одному із подружжя. Якщо ви дійдете згоди – можлива грошова компенсація замість частки в цьому майні іншого із подружжя. Але для цього потрібно спершу внести необхідну суму на депозитний рахунок суду, інакше суд просто визначить певні ідеальні частки кожного з вас у цьому майні, але реального поділу нe відбудеться. Якщо ця річ використовується вами для професійних занять, то вам вона і буде присуджена, але її вартість враховується при розподілі іншого майна. 

Крім цього нe завжди суд буде ділити майно на рівні частини. Якщо один із подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, наносив шкоду інтересам сім’ї, то суд це може врахувати і тому здійснити розподіл іншим чином. Також ваша частка може бути збільшеною, якщо з вами проживають діти, а аліментів не достатньо для нормального піклування про них. Проте це потрібно доводити і аргументувати в суді

Поділ майна можна здійснювати під час шлюбу, в момент його розiрвання а також пiсля розiрвання. Але, що стосується останнього варiанту, тут важливо не забувати про позовну давнiсть у три роки. Тобто пiсля спливу цього часу ви уже не зможете подати позову. В даному випадку вона буде обчислюватись iз дня, коли один iз вас дiзнається про порушення його прав власності.

Пам’ятайте, якщо вашу частку уже визначено та виділено в натурі, навіть у шлюбі, ви уже можете щодо цієї частки укладати договори. Але навіть до визначення частки ви можете скласти на неї заповіт.

Якщо ви не перебуваєте у зареєстрованому шлюбі, це не означає, що у вас ніякого спільного майна і жодних прав і обов’язків один перед одним немає. Звісно, спочатку потрібно буде доводити факт спільного проживання та ведення спільного господарства. Але після цього у вас такі ж права і обов’язки як у осіб, які офіційно зареєстрували шлюб.

Поради для тих, хто планує здійснити поділ майна подружжя

Звичайно це завжди болючий та неприємний процес, вам треба одразу налаштуватись, що це не буде швидко і легко, особливо якщо поділ відбувається у примусовому порядку. Але ви повинні із самого початку поставити перед собою ціль і впевнено до неї іти, не зважаючи на всі емоції і переживання. Не чекайте, що закон сам буде захищати ваші права, робіть це самі. Намагайтесь зберігати в себе якнайбільше правовстановлюючих документів на майно, зібрати усі необхідні докази іобов’язково зверніться до адвоката по сімейних справах. У цій ситуації потрібно тверезо думати перш за все про себе і своїх дітей. А якщо ви ще не опинились у такій неприємній ситуації – попередьте її шлюбним договором. Ваших стосунків це не зіпсує, але дозволить уникнути такої неприємної тяганини в майбутньому.


Читайте також: Поділ майна за заповітом


 

comments powered by Disqus