Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Поділ майна без розлучення

Поділ майна без розлучення Подружжя може поділити спільне майно за їх взаємною згодою Як свідчить практика, питання щодо поділу майна, нажитого чоловіком  та дружиною за роки спільного життя, зазвичай постає для них гостро і викликає певні «страхи». Деякі з них дана стаття зможе розвіяти.

Коли можна проводити поділ майна?

Хибною є думка про те, що поділити спільно нажите за час шлюбу майно можна лише шляхом оформлення розлучення. Поділ майна і розірвання шлюбу не залежать один від одного. Сімейним законодавством передбачено, що подружжя вправі поділити між собою  спільне майно, як під час перебування у шлюбі, в процесі розірвання шлюбу, так і після розірвання шлюбу. Для того, щоб поділити майно, перебуваючи в шлюбі, потрібно лише бажання подружжя,  або ж певні  причини для здійснення такого.

Для поділу майна без розлучення  не обов’язково звертатись в суд

Подружжя має право розділити майно в добровільному порядку за згодою між собою, і при цьому взагалі не починаючи судового процесу. За спільною згодою чоловік та дружина самі можуть визначити в кого залишається квартира, а хто забирає машину тощо. При цьому договір про поділ  будинку, земельної ділянки (нерухоме майно) тощо, обов’язково повинен бути посвідчений нотаріально, а право власності на таке – зареєстроване в передбаченому законом порядку. 

Умови на яких буде проводитись  поділ майна подружжя можуть  передбачатись:

- у спеціальному договорі про поділ майна;

- у шлюбному договорі подружжя. 

Такі договори різняться між собою тим, , що предметом першого договору є майно, якеє у подружжя на момент укладення договору, тоді як, у шлюбному договорі можуть обумовлюватись умовищодо майна, якого ще немає у подружжя  на момент укладення шлюбного договору, але буде придбане  у майбутньому.

За яких умов поділ майна здійснюється в судовому порядку?

Якщо  подружжя не може дійти погодження  як ділити спільне майно і у них виникає спір щодо визначення розміру часток, які належатимуть кожному з них,щодо способу чи порядку розподілу спільного майна, то в такому разі не обійтись без суду. 


Читайте також: Поділ майна за заповітом


Для початку суд визначає розміри часток чоловіка та дружини у праві на майно, а вже тоді поділяє  майно відповідно до цих встановлених часток. Визначаючи частки,суд керується тим, що  законодавство встановлює рівність часток майна чоловіка та дружини. Однак, існують винятки із цього правила. Беручи до уваги  певні  обставини, суд вправі змінити частки когосьіз подружжя в сторону зменшення або збільшення.Після того, як суд визначить  частки чоловіка та дружини в праві на майно здійснюється розподіл майна відповідно до часток, що належать кожному з них. 

1.Судом може бути прийняторішення відповідно до якого майно буде ділитись в натурі. Даний спосіб застосовується, якщо об’єктом поділу є речі, які можна поділити в натурі. 

2. Суд може присудити майно чоловіку чи дружині з покладенням обов'язкукомпенсувати іншому з подружжя частку у праві на майно. При цьому, така компенсація можлива лише, якщо особа, яка її одержує, не заперечує. 

3. Суд може поділити майно,  розподіливши речі між подружжям, враховуючи їх вартість і частку чоловіка та дружини  у спільному майні. Суд не обмежений в якомусь одному способі поділу. Одночасно суд може застосовувати  декілька способів поділу спільного майна.

Не все майно, що придбане в період шлюбу, є спільною власністю подружжя

У ст. 57 Сімейного кодексу Українинаведено перелік, яке майно вважається особистою власністю дружини/чоловіка, а відтак, -  не підлягає поділу. До прикладу, якщо майно було набуте чоловіком/дружиною до шлюбу, воно вважається особистим майном кожного з них. Майно, яке передано одному з подружжя в порядку  спадкування або подароване, також не є спільною власністю. 

Отже,поділити своє спільне  майно подружжя може будь-коли, і це не залежить від розлучення.При поділі майна подружжя припиняється режим спільної власності і виникає на його основі режим роздільності майна. Після поділу спільного  майна кожен із подружжя стає власником того чи іншого майна, а його дії щодо такого не пов’язані із іншим з подружжя.

 

comments powered by Disqus