Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Поділ майна за заповітом

Поділ майна за заповітомСпадкоємцем за законом чи за заповітом  може бути як одна особа, так і декілька. Якщо спадкоємців два і більше Цивільний кодекс встановлює рівні частки у спадщині кожного із них, за винятком випадків, коли спадкодавець самостійно не здійснив  розподілу спадщини між спадкоємцями безпосередньо в заповіті. 

Спадщина може бути поділена між спадкоємцями за їх взаємною згодою 

Спадкоємці мають право на поділ спадщини в таких частках, які будуть зручними для них. У разі, якщо є кілька спадкоємців та у них виникає бажання отримати спадщину в натурі, що не рідко буває, то в такому разі після прийняття спадщини здійснюється поділ майна, яке передано у спадок. Для цього спадкоємці можуть укласти між собою угоду про поділ спадкового майна, що, в свою чергу, дасть можливість уникнути правового режиму спільної власності між ними. 

 Така угода  є необхідною, оскільки ті частки в спадщині, які належні спадкоємцям, що прийняли її, часто є ідеальними, а не реальними. Різниця між такими  полягає в тому, що  ідеальна частка надає лише частку в праві  на майно. Тобто спадкоємцям належить не сама частка у спільному майні, а лише частка у праві власності на нього. В той час, як реальною часткою є те,  що можна отримати в натурі при поділі майна, тобто суб’єкт має право на конкретну частину майна. 

 Як визначаються частки у спадщині

При спадкуванні за законом застосовується правило, за яким частки в спадщині кожного з спадкоємців вважаються рівними.  Аналогічне правило діє й при успадкуванні за заповітом, якщо заповідачем не було визначено  розміру часток спадкоємців по-іншому. Разом з тим, якщо  в заповіті чітко визначено майно, яке переходить до спадкоємців, то  це майно не буде ділитись, адже таке є особистою власністю того спадкоємця, якому воно було призначено заповідачем. 


Читайте також: Процедура і порядок вступу в спадщину - коротко про головне


Поділ спадщини – право, а  не обов’язокспадкоємців

 Поділ спадкового майна  здійснюється лише у разі виявлення бажання спадкоємців. Спадкоємці можуть і не здійснювати поділ спадщини  в натурі і продовжувати володіти таким майном як спільноювласністю. Однак, разом з тим,  існують непоодинокі випадки коли спадщину все-таки ділять в натурі. Особливо поширеним є явище,  коли хтось один із  спадкоємців заявляє вимогу до інших спадкоємців, щоб виділити його частку в натурі. Відтак, якщо спадкоємці ділять майно між собою, то це припиняє право спільної власності на таке, і, як наслідок, породжує  право власності кожного із спадкоємців на це майно окремо.

Порядок розподілу спадкового майна

1. Предметом спадщини може бути як рухоме так і нерухоме майно. Цивільним законодавством передбачено значно спрощену процедуру розподілу спадщини, якщо вона складається з рухомого майна. В такому випадку спадкоємці за законом в усній формі  домовившись між собою можуть визначити розміри своїх часток у спадковому майні. Тобто, для поділу спадщини у вигляді рухомих речей потрібно лише взаємну згоду та усну домовленість спадкоємців між собою.

2. Значно складніша процедура передбачена щодо поділу спадщини, яка включає нерухоме майно, а також транспортні засоби. За таких умов, спадкоємці укладають  письмову угоду про визначення розміру часток кожного з них. Така угода неодмінно посвідчується нотаріально. В такому самому порядку спадкоємці можуть змінювати розмір своїх  часток у спадщині.

 Після укладення вищезазначеного договору спадкоємці отримують свідоцтво, яке надає їм право на спадщину, при чому, кожному із спадкоємців окремо на конкретно визначене у договорі майно. В подальшому, при необхідності,здійснюється реєстрація права власності на це майно у встановленому законодавством  порядку.

Як відомо, у склад спадщини входить також комплекс обов’язків та прав, що належали спадкодавцю. Однак, в натурі поділити можна лише річ. Що стосується боргів, обов’язків чи прав спадкодавця, то такі поділити в натурі неможливо.    

        Якщо ж спадкоємці все-таки не можуть погодитись в питанні щодо визначення розміру  своїх часток у майні, що передане у спадок, то розподіл спадщини можна здійснити, звернувшись до суду. 

 

comments powered by Disqus