Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Арешт майна боржника. Порядок передачі арештованого майна на реалізацію.

Арешт  майна боржникаПримусове виконання рішень суду  в нашій державі відноситься до компетенції спеціально уповноваженого органу – Державної виконавчої служби (надалі –ДВС). 

Одним із заходів примусового виконання рішень суду  про стягнення заборгованості є накладення арешту на майно, що включає в себе опис, заборонурозпоряджатися таким,а також,в разі потреби, можуть обмежуватись права на користування майном або вилучення його у боржника з метою передання іншим особам. 

Звернення в ДВС 

      З моменту, колирішення суду набрало законної сили, стягувач має  право отримати виконавчий лист і звернутися у виконавчу службу  із заявою про відкриття виконавчого провадження. На підставі чого, державний виконавець виносить постанову про відкриття або відмову у відкритті виконавчого провадження, яке заінтересована сторона має право оскаржити в десятиденний термін з моменту його отримання начальнику ДВС або до суду , який видав виконавчий документ.

У разі встановлення факту наявності рухомого, нерухомого майна, коштів  у боржника, виконавцем накладається арешт на майно, проводиться оцінка майна і організовуються відкриті торги для реалізації майна та погашення заборгованості. 

Порядок накладення арешту

Підставою для накладення арешту є виконавчий документ про стягнення заборгованості.

У більшості випадків, постанова про арешт  майна виноситься після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Інший порядок передбачено у разі одержання від стягувача заяви, відповідно до якої виконавець може  накласти арешт на майно боржника одночасно з винесенням постанови про відкриття провадження у справі. Копії постанов відправляються сторонам поштовою кореспонденцією. Від дати отримання постанови  починає   відраховуватись  важливий процесуальний термін - строк для добровільного виконання судового рішення. На цей період, за загальним правилом, застосувати будь-які примусові методи стягнення заборонено. Виняток становить лише той випадок, якщо боржник відмовився  отримати поштове відправлення, або його повернуто за закінченням терміну у зв'язку з неявкою адресата. 

      Після  отримання  інформації про майно боржника, його місцезнаходження, державним виконавцем проводиться опис такого майна і складається  акт  опису та арешту майна.

При здійсненні таких виконавчих дій повинні бути присутні не менше 2-х понятих, які своїми підписами засвідчують повноту всіх внесених в акт відомостей..

Визначення вартості, оцінка арештованого майна

Для передачі арештованого майна на реалізацію державний виконавець самостійно визначає вартість такого майна. Законом передбачено, у яких випадках є обов’язковим  залучення  суб’єкта оціночної діяльності. Це необхідно, наприклад, для проведення  оцінки будинку, квартири, земельної ділянки, автомобіля тощо. 

      Сторони повинні бути повідомлені про результати визначення вартості чи оцінки майна. У разі непогодження з такими, вони мають право подати державному виконавцю заперечення в строк, передбачений законом.

На практиці, часто, з метою швидкої реалізації, має місце штучне заниження оціночної вартості майна.

Будь-який результат оцінки може бути оскаржено в суді.

Реалізація арештованого майна 

Про передачу арештованого майна на  реалізацію повинен подбати сам виконавець.

Арештоване майно продається на прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах. 

  На комісійних умовах, до прикладу, реалізується рухоме майно, вартість якого не перевищує 2550 грн. та інше.

Що стосується нерухомого майна, то воно реалізується виключно на прилюдних торгах (аукціонах).

Реалізація здійснюється   спеціалізованими організаціями, з якими ДВС укладає відповідний договір. Сума, отримана від продажу майна, передається стягувачеві, а також за рахунок неї покриваються витрати на проведення виконавчих дій, сплачується виконавчий  збір та штраф. 

Якщо майно не було реалізоване протягом 2-х місяців, то в такому випадку виконавець ДВС здійснює уцінку, тобто зменшує ціну на таке майно, але не більше ніж на тридцять відсотків. Якщо майно не реалізовується і після уцінки, то проводиться ще одна уцінка, що не має перевищувати 50% початкової вартості майна .

 

comments powered by Disqus