Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Особливості договорів купівлі-продажу

Особливості договорів купівлі-продажуВ сучасному світі, коли один із найрозповсюджених видів правочинів є договори купівлі-продажу кожному слід знати основні їх особливості з метою придбання якісних товарів та послуг, відповідно при їх продажі гарантованому отриманні грошових коштів, а також, у разі неналежного виконання контрагентом своїх зобов’язань можливості повного захисту своїх прав. 

Договір купівлі-продажу є підставою для виникнення в обидвох сторін цивільних прав та обов’язків. А саме: покупець зобов’язується передати кошти за отриманий товар і відповідно має право на отримання товару, в свою чергу продавець зобов’язаний передати проданий товар і відповідно має право на отримання коштів за нього. 

Предметом договору купівлі-продажу фактично можуть бути будь-які товари, послуги, майнові права,тощо, крім тих, вільних оббіг яких обмежено або взагалі заборонено законом.

На даний час існують договори усні, письмові та у деяких випадках вони також додатково мають бути нотаріально посвідченні.   

Одна з головних ознак договору купівлі-продажу добровільність обох сторін, тобто виконується на власний розсуд і за своєю волею. Договір укладений під тиском, обманом, тощо є недійсним. Крім того, що є дуже актуальним на даний час, ніхто не може змусити будь-кого укладати будь-який договір купівлі-продажу. Як приклад можна навести нав’язування непотрібних послуг, купівля додаткових товарів, необхідність розраховуватись за неотримані комунальні послуги і т.д.


Читайте також: Загальні положення укладення договору


Також, якщо покупцем у договорі купівлі-продажу фактично може бути будь-яка особа, то продавцем лише власник товару або особа, яка уповноважена ним на продаж. 

Як правило, товар передається покупцеві паралельно з передачею коштів продавцю (торгівля в магазині), однак, у деяких випадках виконання договору може бути розтягнутим у часі: передача товару частинами, сплата у кредит і т.д.

Для максимального захисту своїх прав покупцям при укладенні договорів купівлі-продажу товарів повсякденного вжитку та вартість яких незначна слід їх фіксувати документально. В наших реаліях це фактично отримання і зберігання певний час товарного чеку. Оскільки в таких випадках продавець як правило отримує кошти відразу, а покупець товар відповідно теж, однак він може в подальшому виявитись неякісним. Тому наявність чеку значно спрощує захист своїх прав.

При продажі дороговартісних товарів, об’єктів нерухомості, тощо слід укладати більш об’ємні  типові або індивідуальні письмові договори із визначенням найменування товару, його вартості, способів та часу передачі, якості, комплектації, асортименту, можливого страхування та забезпечення гарантій якості, відшкодування збитків, тощо. При купівлі-продажі певних видів товарів вказаний договір необхідно посвідчувати у нотаріуса, також, вказане можна зробити і за волевиявленням сторін. Вищевказане, як правило підвищує юридичну культуру здійснення правовідносин та дисциплінує всіх учасників договору до повного виконання своїх обов’язків. Крім того, дає можливість у разі будь-яких порушень належного захисту своїх прав.


Читайте також: Визнання договору оренди недійсним


Вказане також стосується і продавців, оскільки отримання коштів може бути розтягнутим у часі та у потраплянні на недобросовісних покупців. 

Як висновок, виконання хоча б лише таких простих правил може убезпечити від потрапляння у неприємні ситуації коли захист своїх прав є дуже ускладнений або взагалі неможливим.             

 

comments powered by Disqus