Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

(067) 340-33-30
(032) 253-98-93Виправдальний вирок теоретично можливий

Як свідчить практика адвоката, багато осіб, щодо яких порушено кримінальну справу, часом без достатніх на те підстав, не бажаючи ускладнювати стосунки зі слідчим, відмовляються від активного захисту. 

Виправдальний вирок вважаючи, що юридична допомога адвоката на слідстві не потрібна, і що суд, розібравшись, винесе виправдувальний вирок. При цьому втрачається дорогоцінний час на пошук доказів невинності, не формується потрібна правова позиція по справі, не оскаржуються неправомірні дії органів дізнання і слідства. 

Виправдальний вирок теоретично можливий, але яка практична ймовірність постанови її українським судом, наскільки можна сподіватися на цей вердикт рядовому українцеві, який потрапив у жорна правосуддя? 

Відповідь можна знайти на розділі сайту Верховного Суду України, присвяченому судовій статистиці (аналізу роботи судів загальної юрисдикції). 

Так, у 2007 р за вироками, що набрали законної сили, було засуджено 152, 8 тис. Чол., З них 459 (0,3%) виправдане (159 - у справах публічного обвинувачення, 300- у справах приватного обвинувачення) ; 

- В 2008 р по набрав законної сили вироками засуджено 146,9 тис.чол., 270 (0,18%) виправдане (85 чол. - По справах публічного обвинувачення, 185 - у справах приватного обвинувачення); 

- В 2009 р було засуджено 146, 4 тис.осіб, 284 (0,19%) виправдане (94 чол. - По справах публічного обвинувачення, 190 - у справах приватного обвинувачення); 

- За перше півріччя 2010 р загальна кількість засуджених по набрав законної сили вироками склало 81 тис.осіб, 159 (0,2%) виправдане (38 - по справах публічного обвинувачення, 121 - у справах приватного обвинувачення). 

Як бачимо, виправдальні вироки виносяться в середньому в відношенні (0,2-0,3)% підсудних. Але якщо відкинути кількість виправдальних вироків, постановлених судами у справах приватного обвинувачення (справи невеликої тяжкості, відкриваються безпосередньо судами за скаргами потерпілих), то по справах публічного обвинувачення (середньої тяжкості, тяжкі, особливо тяжкі, за якими ведеться слідство) цей відсоток складатиме (0,05-0,1)%. 

Таким чином, у справах публічного обвинувачення, при розслідуванні яких найбільш суттєво обмежуються конституційні права громадян (обирається запобіжний захід у вигляді взяття під варту, арештовується майно, загрожує реальне позбавлення волі за вироком), при чинній в Україні системі судочинства з сотень тисяч засуджених виправдовуються одиниці . Теоретично, виходячи з розрахунків, може бути виправдана тільки одна особа з тисячі (двох тисяч) підсудних. І з кожним роком наявна тенденція до скорочення і без того незначної кількості виправдувальних вердиктів. 

Аналіз наведеної судової статистики риторичним, здається, робить питання, чи необхідна юридична консультація на ранніх стадіях провадження у кримінальній справі і чи потрібен особі адвокат при його виклику до правоохоронних органів.

 
 

comments powered by Disqus