Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

(067) 340-33-30
(032) 253-98-93Юридичний супровід: як вести себе при перевірках

Адвокати, що здійснюють юридичний супровід, які надають юридичні послуги бізнесу, на практиці виробили дієвий алгоритм поведінки при перевірках, що проводяться різними владними інстанціями. 

Надання юридичних послуг та основні правила поведінки при перевірках: 

Не панікуйте, працівники правоохоронних органів, в силу своїх схильностей, харчуються вашим страхом і, бачачи ваш переляк, будуть тільки підсилювати моральний прес доти, поки повністю Вас не деморалізують. Якщо юридичний супровід фірми здійснює адвокат, негайно пред'явіть договір на надання юридичних послуг, вимагайте його виклику та юридичний супровід перевірки. 

Спілкуйтеся лише зі старшим із перевіряючих, по можливості через адвоката, який надає юридичні послуги бізнесу, або хоча б тільки з одним з перевіряючих, таким чином уникнете перехресного допиту; ніхто не вимагає від вас блискавичної відповіді, не поспішайте відповідати на питання, спочатку гарненько його обдумайте. Якщо вони вважатимуть вас тугодумом, вони мимоволі розслабляться, а в даній ситуації це вам просто необхідно. 

Поки не прибув адвокат, який здійснює юридичний супровід фірми, вимагайте у візитерів їх службові посвідчення, при відмові викликайте міліцію негайно. Посвідчення вони зобов'язані дати в руки для того, що б ви з ними ознайомилися. Обов'язково і демонстративно перепишіть дані з посвідчення. Найчастіше люди не вникають в написане і через 30 сек. забувають все, що прочитали і потім не можуть повідомити ні ім'я, ні посаду візитера. 

Ст.5 Закону України «Про міліцію» говорить: «При звертанні до громадянина працівник міліції зобов'язаний назвати своє прізвище, звання та пред'явити службове посвідчення». 

Попросіть чітко сформулювати, що саме вони хочуть перевірити, за який період, які документи їх цікавлять. Це дозволить вам зрозуміти коло їхніх інтересів, а вони самі обмежать свою активність певними рамками. 

Не звертайте увагу на їх заяви на кшталт «взорвём, виламаємо сейф, всіх заберемо з собою». Для того, що б забрати, потрібні серйозні підстави. А про те, щоб підірвати, не може бути й мови. Можна злегка загострити обстановку, запропонувавши їм це зробити в присутності адвоката, що здійснює юридичне обслуговування. 

Конституція України, ст.19, говорить: 

"... Ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади, ... їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. 

Статус перевіряючої організації 

Адвокат, який здійснює юридичний супровід бізнесу, нагадує: 

"Контроль за окремими сторонами діяльності підприємства здійснює державна податкова інспекція, державна контрольно-ревізійна служба КРО, державні органи, на які покладено нагляд за безпекою виробництва та праці, пожежної та екологічної безпекою та інші органи відповідно до законодавства України." 

Cиловой структури, Податкова міліція, ДС БЕЗ, підрозділи БОЗ, СБУ є суб'єктами оперативно-розшукової діяльності, органами дізнання та попереднього слідства і не мають права прийти до вас на підприємство, якщо ви не вчинили жодного злочину. 

Адвокат, який надає юридичні послуги для бізнесу, як приклад може привести той факт, що прийти з перевіркою дотримання податкового законодавства може інспектор, а не оперуповноважений. За результатами перевірки, у разі виявлення значних правопорушень у сфері оподаткування, матеріали передаються до податкової міліції. І тільки після цього в процесі виробництва слідства по справі, має законне право прийти податкова міліція. 

Для проведення перевірки у працівників податкової інспекції має бути посвідчення на перевірку, оформлене на кожного контролера, яка приймає участь у перевірці. Всі питання, що стосуються проведення перевірок, детально описані в главі №8 Податкового кодексу України, а саме: які види перевірок існують і які дії і повноваження інспектора в кожному конкретному випадку (. Ст 81 Податкового Кодексу в разі планової перевірки і т.д). 

Працівники міліції, в тому числі і податкової, під час свого візиту можуть повідомити вам, що в даний момент вони зайняті перевіркою повідомлення при скоєному правопорушенні. Але адвокат, який здійснює юридичний супровід, допоможе вам повідомити завзятих перевіряючих, що за таким сигналом заводиться оперативно-розшукова справа ОРД, яке має номер і постанова про заведення розшукової справи, яке має дату. Адвокату, який надає юридичні послуги бізнесу, добре відомо, що всі оперативно-розшукові заходи, що проводяться без даної процедури, є незаконними. У зв'язку з чим ви повинні попросити їх повідомити вам номер справи і дату винесення ухвали, а т.к. ОРД є секретним, і вони будуть намагатися приховати від вас навіть це, заперечуйте їм на тій підставі, що: 

ст.9 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", яка називається "Гарантії законності під час проведення оперативно-розшукової діяльності" говорить: «в кожному випадку наявності підстав для проведення оперативно-розшукової діяльності заводиться оперативно-розшукова справа». 

При цьому їм слід пояснити, що існує Закон "Про відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду", де сказано, що якщо протягом шести місяців після заведення ОРС не порушено кримінальної справи, громадянин, що піддався необгрунтованого переслідуванню, має право на компенсацію матеріальної та моральної шкоди ". Адвокат, який здійснює юридичний супровід фірми, повинен добре знати, як стягнути з держави шкоду, заподіяну беззаконними діями правоохоронців. 

Якщо вони туманно повідомляють про те, що їм необхідно перевірити якусь інформацію, пам'ятайте, що всі повідомлення в цих органах фіксуються в книзі із приблизною назвою "книга обліку заяв про злочини" КУЗП (ЖРЖПЗ), і ви обов'язково зверніться із запитом про наявність такої інформації у зазначеній книзі. 

Якщо вони повідомлять вам, що ви підозрюєтеся або обвинуваченого у вчиненні злочину, вони зобов'язані повідомити, в чому ви підозрюєтеся (звинувачуєтеся) 

ст.ст.43,43-1 Кримінально-процесуального кодексу України свідчать про те, що обвинувачений має право знати, в чому його звинувачують, а підозрюваний знати, в чому його підозрюють, і робиться це не на словах. В такому випадку ви повинні бути офіційно допитані слідчим, але не оперуповноваженим, як підозрюваного (обвинуваченого), при цьому вам повинні бути роз'яснені ваші права на захист. 

Ст.47 КПК України "Порядок запрошення і призначення захисника" гарантує право на захист від кримінального переслідування, де, зокрема сказано, що "Захисник запрошується підозрюваним, обвинуваченим, підсудним чи засудженим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого. Особа, що проводить дізнання, слідчий, суд зобов'язані надати затриманому або ув'язненому під варту особі допомогу у встановленні зв'язку з захисником або особами, які можуть запросити захисника. "Адвокат, який здійснює юридичний супровід, надавши ордер, може стати захисником будь-якого співробітника фірми. 

Згідно ст.63 Конституції України «Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист ». 

Таким чином, про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань і відмову від дачі показань по ст.ст.384,385 Кримінального Кодексу України попереджається тільки особа, допитували як свідка, т.к. для решти вищевказаних суб'єктів дача довільних показань є правом на захист. Особа, у якого відбирається пояснення, також не попереджається про кримінальну відповідальність, т.к. в цей час кримінальну справу що не порушено і йде збір інформації для прийняття рішення по суті. Юридичне обслуговування в тому і полягає, щоб ці права наповнилися реальним змістом, а не були декларацією. 

Обшук і виїмка. 

Обшук приміщення (ст.177 УПК України) проводиться тільки за вмотивованою постановою слідчого з санкції прокурора чи його заступника, за винятком житла чи іншого володіння особи, які проводяться за постановою судді. Обшук може проводитися без постанови з наступним повідомленням прокурора чи судді в тому випадку якщо є достатні підстави вважати, що знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а так само інші предмети і документи, що мають для встановлення істини у справі або забезпечення цивільного позову, знаходяться в певному приміщенні або місці чи у певної особи. 

Іншими словами, працівники міліції повинні бути дуже сильно впевнені в успіху своїх намірів, щоб діяти таким чином. 

У будь-якому випадку адвокат, який надає юридичні послуги бізнесу, нагадає перевіряючим про втрату почуття міри, а також про відповідальність за зловживання владою або службовим становищем за ст.364 КК України, а також про кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень за ст.365 КК України та вашому праві оскаржити їх дії прокурору району. 

Адвокат, який здійснює юридичний супровід бізнесу у Львові, нагадує, що виїмка документів (ст.178 УПК України) також проводиться за постановою слідчого, крім виїмки з житла, яка проводиться виключно за постановою судді. За відсутності постанови можна сміливо відправляти їх на вихід. 

Таким чином, підставами для візиту у правоохоронних органів є: 

Порушено кримінальну справу (його номер і дата постанови.) 

Заклад (відкриття) оперативно-розшукового справу (номер і дата постанови). 

Постанова слідчого про проведення обшуку, підписану прокурором або його заступником. 

Перевірка інформації по заяві або повідомленню про злочин згідно ст.97 КПК України (повинно бути зафіксовано КУЗП) 

Юридичне обслуговування бізнесу може бути ще ефективніше зважаючи прийняття закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», яким адвокатам дані права, співмірні з правами державного обвинувачення.

 
 

comments powered by Disqus