Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Розірвання шлюбу за кордоном

Життя повне приємних моментів, які приносять радість і щастя, проте трапляються сумні моменти, які можуть досить серйозно зіпсувати настрій людини. До таких моментів можна віднести розірвання шлюбу. 

У нашому блозі ми вже писали про можливість громадян України зареєструвати шлюб за кордоном. Зараз же мова піде про можливість розірвання шлюбу громадянами України за кордоном. 

Як відомо, розірвати шлюб можливо через ЗАГС або в порядку позовного провадження через суд. Головним критерієм, який визначає орган, через який відбуватиметься розірвання - наявність спільних неповнолітніх дітей. В разі їх відсутності, шлюб можливо розірвати через ЗАГС, однак в даному випадку подружжю необхідно подати відповідну заяву. У разі ж наявності спільних неповнолітніх дітей розірвати шлюб можливо тільки за рішенням суду. Знову ж таки звернення може бути обопільним або в однобічному порядку. Варто також відзначити, що можливо розірвати шлюб через суд і за відсутності неповнолітніх дітей. Цей варіант має місце і у випадку, коли один з подружжя не хоче подавати заяву в ЗАГС. 

З розірванням шлюбу в межах України ситуація зрозуміла, але що ж робити особам, які хочуть розірвати шлюб (або одне з них) і перебувають при цьому за її межами. Розглянемо всі можливі варіанти, враховуючи наявність і відсутність спільних неповнолітніх дітей. 

Почнемо з ситуацій без наявності дітей. Отже, варіант перший - чоловік і дружина, громадяни України, перебуваючи в шлюбі, при цьому проживаючи за її межами, вирішили цей шлюб розірвати. Враховуючи той факт, що шлюб укладався за законами України, то відповідно і розриватися він повинен теж за її законами. Природно, в такому випадку сімейна пара не може звернутися до місцевого органу, який реєструє шлюб для реєстрації його розірвання. При цьому нормативно-правові акти України, які регулюють процедуру реєстрації шлюбу та його розірвання все ж вимагають подачу заяви до відповідного органу за місцем проживання. У даній ситуації необхідно звертатися в консульство (посольство) України в державі перебування. Після подачі заяви встановленого зразка з доповненнями, дипломатична організація передає документи до органу, який проводив реєстрацію на Україні, а той у свою чергу провидить реєстрацію розірвання шлюбу з подальшою передачею свідоцтва про розірвання шлюбу назад в консульство, яке видає його вже колишнім чоловіку та дружині. 

Далі розглянемо ситуацію, коли один з подружжя проживає на території України, а другий є резидентом іншої держави, але при цьому зберігає українське громадянство. У такій ситуації є два виходи.

Розглянемо перший. Той з подружжя, який проживає закордоном, становить нотаріальна заява встановленого зразка про бажання розірвати шлюб. Далі він передає його тому, хто проживає на території України, і останній подає його разом зі своєю заявою в ЗАГС. Далі ЗАГС реєструє розірвання шлюбу. Варто відзначити, що іноземне заява має бути переведена та легалізована. Однак цей метод може виявитися ненадійним, оскільки передати заяву з-за кордону просто не буде можливо.

Другий спосіб полягає в залученні консульства до процесу розлучення. Той з подружжя, який проживає за кордоном, складає і підписує заяву на реєстрацію припинення шлюбу в українському консульстві, другий же, який проживає на території України подає відповідну заяву в ЗАГС за місцем реєстрації. Далі консульство передає заяву нерезидента в цей самий ЗАГС, який і проводить реєстрацію розірвання шлюбу. Далі одне свідчення видається тому, хто проживає в Україні, друге відправляється в консульство і видається ним. 

Тепер розглянемо ситуацію, коли шлюб розривається за рішенням суду. Реалізація такого процесу більш трудомістка і має значну кількість перепон. Але відразу слід зазначити, що такого роду процес можливий тільки в державах, з якими Україна має двосторонні міжурядові договори про правову допомогу. В іншому випадку реалізація такого процесу неможлива. 

Як завжди, для початку розглянемо випадок, коли обидва з подружжя перебувають в іноземній державі. Приміром, візьмемо випадок проживання в Російській Федерації. До слова, між Україною і Російською Федерацією мається договір про правову допомогу в цивільних і сімейних справах. Для розірвання шлюбу подружжя звертаються до місцевого суду за своїм місцем проживання. Далі суд на підставі того, що мається договір, про правову допомогу з огляду на норми українського законодавства, виносить відповідне рішення. З цим рішенням вже екс-дружини звертаються до місцевого органу записів актів громадянського стану (в Росії  теж є ЗАГС). Далі цей орган приймає документи, обробляє інформацію і відправляє її своїм українським колегам. Після отримання відповіді про реєстрацію на Україні припинення шлюбу, слідує видача свідоцтва органом РФ. 

І нарешті, розглянемо ситуацію з розірванням шлюбу за рішенням суду, коли один з подружжя перебуває на території України, а другий за її межами. Забігаючи трохи вперед, відразу відзначимо, що реалізація цього процесу вкрай скрутна. Отже, для початку візьмемо за основу ситуацію, коли чоловік, який знаходиться на території України, вирішив подати в суд документи на розлучення. Не забуваємо, що суд зобов'язаний повідомити відповідача про подачу позову проти нього, а враховуючи, що відповідач знаходиться за кордоном - це вкрай важко зробити. Однак, повторимо вже сказане, в разі надання взаємної правової допомоги Україні і державою, в якому знаходиться відповідач, можливо провести судовий процес, в іншому випадку його реалізація неможлива. При подачі позову найголовніше - це знати постійне місце знаходження відповідача за кордоном. Якщо воно відоме і, він реально там знаходиться, то український суд може дати запит в суд іноземної держави відповідної юрисдикції з метою виклику останнім відповідача та з'ясування його позиції по справі. Після з'ясування необхідних фактів, іноземний суд відправляє інформацію, викладену в процесуальних документах назад в український суд. Український же суд в разі достатньої кількості фактів, задовольняє позов і розриває шлюб. 

Відштовхуючись від ситуації, в якій навпаки, чоловік, що живе за кордоном, подає позов на розірвання шлюбу, процес абсолютно такий же, тільки відбуватиметься у зворотному порядку, тобто іноземний суд буде давати запит в суд український. Вкотре повторимося, що описані вище процеси розірвання шлюбу громадянами України через суд можливі виключно в державах, з якими Україна уклала міжурядові договори про правову допомогу, в інших випадках, одному з подружжя, хто живе за кордоном, доведеться завітати в Україну з метою відвідування судових засідань. Природно, можливо звести кількість поїздок до однієї, уповноваживши певну особу довіреністю на представлення інтересів. 

У будь-якому випадку, наша компанія бажає всім сім'ям України міцних сімейних уз, взаєморозуміння та процвітання. Але все ж якщо Вас спіткала сумна доля шлюборозлучного процесу фахівці нашої Юридичної компанії готові надати кваліфіковану юридичну допомогу.

 
 

comments powered by Disqus