Передзвоніть мені
Консультація безкоштовно
Укр | Рус

Консультація та запис на прийом:

067 42-67-000
0 800 30 09 39Узаконення самочинного будівництва

Узаконення самочинного будівництва«Мій дім - моя фортеця», і ще багато крилатих висловів існує на світі, загалом, можна довго говорити про те, наскільки добре мати свій куточок для життя чи бізнесу та інших потреб, які необхідні у сучасному світі. Однак, добре коли він - дім є, а коли немає, але до прикладу є можливість – час, натхнення, кошти можна розпочати будівництво і створити свою універсальну «фортецю», на свій смак. Підійдемо ще ближче до ситуації, будинок збудовано, якщо ж будівництво здійснювалось без належних дозвільних документів воно є самочинним, то тепер його необхідно узаконити, щоб набути всіх прав власності. Розглянемо, якими ж нормами чинного законодавства регулюється узаконення самочинного будівництва.

 Існує два варіанти проведення узаконення самочинного будівництва, а саме: позасудовий і судовий. Розглянемо детальніше позасудовий варіант включає в себе сплату штрафів, передачу до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю наступного переліку документів: заява, декларація, звіт про технічно обстеженні споруди з висновком експертної комісії, документ, що підтверджує право володіння або користування земельною ділянкою. У вказаному випадку дата заповнення декларації вважається датою вступу споруди в експлуатацію. Після цього громадянин може звертатися в службу реєстрації, сплативши відповідні державні мита, обов’язкові плтежі, зібравши необхідний перелік документів, який вимагається чинним законодавством України. 

Судовий варіант узаконення самочинного будівництва полягає в наступному:

У відповідності до ст. 376 Цивільного кодексу України самочинним будівництвом є житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.


Читайте також: Будуємо по букві закону


 Згідно ч. 3 ст. 375 Господарського кодексу України встановлено, що право власника на будівництво здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на вказану нерухомість, так як право власності на неї неможливо зареєструвати, укладати щодо цієї нерухомості угоди, оскільки ці угоди (купівля-продаж, дарування, міна тощо) з самочинно побудованою нерухомістю будуть вважатися нікчемними, тобто такими що не відповідають вимогам закону. 

Відповідно до частини третьої статті 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Частиною 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує прав інших осіб. Для узаконення самочинного будівництва необхідно зверненутись зацікавленій особі до суду з позовом про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна –самочинного будівництва. Крім звернення до суду з позовною заявою про визнання права власності на самочинне будівництво необхідно отримати від компетентних державних органів документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

У відповідності приписів Цивільно процесуального кодексу України існує поняття виключної підсудності з, якого вбачається, що спори, які виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна. Про те необхідно розмежовувати, якщо позивачем є фізична особа позов подається до місцевого суду. Якщо позивачем виступатиме юридична особа, то необхідно звертатися до відповідного господарського суду, в області.

Відповідачами за позовом про визнання права власності на самочинне будівництво є органи, які уповноважені вирішувати питання пов’язані розпорядженням землями територіальнихгромад; видачу містобудівних умов і обмежень забудови ділянки тобто мається на увазі місцева рада, відділ рхітектури та містобудування виконкому відповідної ради.

Також слід бути уважним при збиранні доказів, якими позивач аргументуватиме, що самочинне будівництво проводилось на земельній ділянці, яка перебуває у власності (довго тривалій оренді забудовника), відповідає відповідним державним будівельним та санітарним нормам і правилам пожежної безпеки та ін.

Також необхідно правильно сформулювати прохальну частину позовної заяви, для того, щоб суд при ухваленні позитивного рішення постановив, що будівництво було проведено з дотриманням вимог будівельних, санітарних та інших важливих норм та визнав право власності за позивачем - майбутнім власником.


Читайте також: Будівельні ліцензії частково піддадуться змінам


Отримавши позитивне рішення суду, це ще не все. Після того як рішенням суду набире законної сили, наступним кроком власника самочинно побудованої нерухомості - зареєструвати право власності в органах державної реєстрації прав за місцем знаходження об'єкта нерухомого майна.

 Для реєстрації права власності на підставі рішення суду державному реєстратору

необхідно подати ряд документів, які передбачені чинним законодавством серед яких зокрема:

1. заяву за встановленою формою;

2. документ, що посвідчує особу заявника ;

3. документ про сплату державного мита та оплати плати за надання витягу з Державного реєстру прав;

4. рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності на нерухоме майно,належним чином завірена копія;

5. документ, що посвідчує виникнення права власності на земельну ділянку;

6. документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

7. технічний паспорт;

8. та інші документи залежності від обставин, які супроводжуватимуть процедуру узаконення самочинного юудівництва.

З викладеного вище, хочеться підвести підсумок, що вирішення питання про узаконення самочинного будівництва є індивідуальність обставин, які зумовлюють загальну картину ситуації, яка склалась навколо узаконення самочинного збудованого об’єкту нерухомого майна. Зазначений вище приблизний алгоритм дій не є «панацеєю», який аналогічно є розповсюджений по іншим форумам чи сайтам. Відповідно для правильно та раціонального вирішення питання,яке склалось з узаконенням самочинного будівництва необхідна фахова та компетентна консультація юриста у сфері будівництва та нерухомості, який зможе при оформленні відповідних документів для узаконення самочинного будівництва (подачі/збиранні пакету документів на узаконення самочинного будівництва, у крайньому випадку при укладенні договору купівлі/продажу чи інших правочинів незавершеного будівництвом об’єкту), якісно проаналізувати наявні документи, допоможе при підготовці/оформлені необхідного переліку документів, при необхідності зможе звернутись у відповідні державні – компетентні органи з запитами, а з отриманої інформації надасть чіткий та правильний висновок. І забезпечить Ваш час та спокій

Перед підготовкою для подання позовної заяви до суду, звертайтесь до адвокатів

 

comments powered by Disqus